Pomysł na biznes - pralnia przemysłowa

Pralnia przemysłowaBezrobocie w Polsce w czwartym kwartale 2015 roku utrzymywało się na poziomie poniżej 8%. Jest to dobra informacja dla osób, które poszukują pracy w kraju - jest ona bowiem dostępna dla większości z nas. Niektóre osoby nie wyobrażają sobie jednak pracy u kogoś i chcą zarabiać, ale tylko u siebie. Preferencyjny ZUS i zasada "jednego okienka" sprawiają, że otworzyć firmę jest łatwiej niż jeszcze kilka lat temu. Ale jaki biznes się opłaca? Warto rozważyć założenie pralni przemysłowej!

Pralnia przemysłowa - dlaczego warto?

Chociaż nie mieszkamy w Stanach Zjednoczonych, gdzie mało kto ma pralkę w domu, to można zauważyć, że pralnie cieszą się coraz większą popularnością. Mieszkańcy dużych i mniejszych miast wolą oddać swoje ubrania do profesjonalnego czyszczenia. Takie usługi nie są drogie, a pozwalają zaoszczędzić czas i miejsce potrzebne na suszenie na przykład pościeli, kurtek zimowych czy ubrań sportowych.

Założenie pralni przemysłowej jest dobrym pomysłem, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków, Wrocław czy Warszawa. W takich miastach żyje wiele zapracowanych osób, które nie mają czasu ani ochoty zajmować się takimi sprawami jak pranie, szczególnie wymagających ubrań. Do tego działa tam wiele szpitali i firm, które mogą być zainteresowanie usługami pralni przemysłowej.

Samo założenie działalności gospodarczej nie jest trudne, problemem może być jednak miejsce. Gdzie warto otwierać swoje usługi? W pobliżu budynków biurowych, w centrach handlowych i niedaleko dużych osiedli. Dzięki temu wszystkie osoby, które będą chciały skorzystać z usług pralni, będą mogły zostawić tam ubrania przy okazji wyjścia do pracy czy na zakupy. W takich miejscach można też umieścić punkty odbioru prania.

Klientami pralni mogą być także lokale usługowe, takie jak bary, hotele i restauracje. W takim wypadku potrzebne jest większe zaplecze, które zapewni codzienną wymianę obrusów lub pościeli. Jeżeli chcesz świadczyć usługi takim miejscom, to lokalizacja pralni nie ma większego znaczenia - rzeczy do prania są bowiem zbierane z różnych miejsc. Pralnie przemysłowe są bardziej opłacalne, a usługi wykonywane dla pojedynczych osób mogą być jedynie uzupełnieniem oferty.

Maszyny pralnicze - ważne narzędzie pracy

Podstawowym narzędziem pracy każdej pralni są maszyny pralnicze. Oczywiście, można by wykonywać usługi przy użyciu zwykłej, domowej pralki, żelazka i stojących suszarek na pranie, ale mijałoby się to z celem. Pranie przygotowane w ten sposób będzie czyste, ale pralki często nie mają profesjonalnych programów przeznaczonych do czyszczenia na przykład skóry, ubrań sportowych, wełny i jedwabiu. Poza tym proces prania i suszenia w ten sposób trwałby bardzo długo. Osoby, które wybierają pralnie, liczą na szybką obsługę i profesjonalizm, dlatego potrzebne są profesjonalne maszyny.

Jakie wyposażenie jest potrzebne w pralni? Podstawą są pralnice lub pralnico-wirówki. Na rynku dostępne są także pralnico-suszarki, które oprócz prania ubrań zapewniają późniejsze ich suszenie. Wybór tej maszyny zależy od przewidywanej liczby klientów. Mniejsze modele zazwyczaj obsługują wsady od 5 kg do 30 kg. Dla bardziej wymagających klientów dostępne są także pralnice o ładowności, które sięga 200 kg. W takim sprzęcie można bez problemów na raz prać duże partie ubrań, pościeli czy obrusów.

Suszarka przemysłowa i magiel obowiązkowe!

Zakładając pralnię, należy pamiętać o tym, że klientom zależy na szybkiej obsłudze. Mokre pranie schnie bardzo długo, więc należy swoją firmę wyposażyć w suszarki przemysłowe. Dzięki nim możliwe jest wysuszenie prania w bardzo krótkim czasie. Ten sprzęt jest w stanie bez problemów wysuszyć 10 - 15 kg prania w ciągu godziny pracy. Dostępne są także bardziej wydajne propozycje.

Magiel jest urządzeniem, które służy prasowaniu. Jest to możliwe dzięki systemowi walców, przez które przepuszczane jest pranie. Obecność magla jest obowiązkowa. Dzięki temu wszystkie ubrania oraz pościel wracają do klienta świeże i wyprasowane. Należy jednak pamiętać o tym, że nie wszystkie ubrania można przepuszczać przez magiel. Zazwyczaj ułatwia on prasowanie dzięki użyciu gorącej pary, więc magiel nie nadaje się do stosowania na delikatnych materiałach. Koszule i bluzki z guzikami oraz eleganckie też nie mogą być w ten sposób prasowane, gdyż potrzebne jest ich fasonowanie. Do takich rzeczy należy używać profesjonalnych, ręcznych żelazek.

Założenie pralni to dobry pomysł na własny biznes. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że od obsługi profesjonalnych maszyn nie jest potrzebna duża załoga i na początku działalności wieloma zadaniami można zajmować się samodzielnie.