Jak i gdzie kupić samochód poleasingowy? Poradnik

Samochód poleasingowySzukając samochodu, warto pomyśleć o zakupie auta poleasingowego. Zarówno polscy przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne coraz częściej wybierają takie pojazdy. Dlaczego warto?

Problemem przy zakupie auta używanego może być określenie, skąd ono pochodzi, jaka jest jego sytuacja prawna. Jeżeli nie chcemy mieć takich wątpliwości, zakup samochodu poleasingowego jest dobrym wyborem. O pochodzenie auta nie musimy się w ogóle martwić, bo jest ono na pewno z legalnego źródła i posiada pełną dokumentację.

Rodzaje aut poleasingowych

Samochód poleasingowy nie jedno ma imię. Auta takie mogą być:

  • pokontraktowe - udostępniane na zasadzie tzw. pełnego leasingu, który obejmował też serwisowanie. Po zakończeniu umowy pojazd wrócił do firmy leasingowej bez możliwości wykupienia go (tzw. najem długoterminowy),
  • powindykacyjne - odebrane leasingobiorcom, którzy nie płacili rat,
  • po leasingu finansowym - nie były serwisowane przez firmę leasingową na podstawie umowy; trafiają na rynek, gdy użytkownik zrezygnował z ich wykupienia. Leasing finansowy to po prostu przekazanie na określony czas za opłatą (ratą leasingową) prawa do użytkowania, w naszym przypadku auta. Pojazd zostaje wpisany do majątku leasingobiorcy i może on do kosztów uzyskania przychodu zaliczyć odpisy amortyzacyjne oraz część odsetkową każdej z rat.

Gdzie szukać?

Aut poleasingowych możemy szukać w internecie, na aukcjach poleasingowych, a także na parkingach sprzętu poleasingowego (np. w Warszawie). Pojazdy takie znajdują się, chociażby w ofercie banków, firm windykacyjnych. Oferują je także firmy flotowe, które zwykle zamieszczają oferty sprzedaży na własnych stronach internetowych.

Oferty aut poleasingowych znajdują się też w popularnych serwisach ogłoszeniowych jak otomoto.pl, czy gratka.pl. Dobrym pomysłem jest też specjalistycznych stron, jak net4car.pl, gdzie w jednym miejscu zamieszczono informacje o tym, gdzie należy szukać auta poleasingowe na aukcji, auta poleasingowe bez aukcji, auta z windykacji bankowej.

Wśród oferowanych na sprzedaż aut poleasingowych można znaleźć zarówno popularne marki, jak i auta klasy Premium. Dominują różne modele fiatów, fordów, opli oraz toyot.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Po wybraniu interesującego nas auta warto, aby na parkingu sprawdził je mechanik. Następnie wskazane jest sprawdzenie dokumentacji pojazdu, zwłaszcza napraw, przeglądów, usterek. Eksperci zalecają też sprawdzenie wiarygodność firmy, oferującej pojazd na sprzedaż. Dobrze jest też dokładnie przyjrzeć się sporządzonemu przez niezależnego rzeczoznawcę protokołowi, opisującemu stan techniczny pojazdu.

Co po zakupie?

Jeżeli kupiliśmy auto poleasingowe, na nas, czyli na leasingobiorcy, spoczywa obowiązek zarejestrowania go. Gdy zostanie sfinalizowany wykup auta, czyli przeniesiona zostanie własność, leasingobiorca otrzyma fakturę, kartę pojazdu i wszelkie dokumenty, jakie trzeba mieć przy przerejestrowaniu auta. Żeby pojazd przerejestrować, trzeba mieć:

  • fakturę VAT wykupową
  • kartę pojazdu
  • aktualny KRS leasingodawcy (wymagają tego niektóre Wydziały Komunikacji, szczególnie w przypadku różnic między danymi na fakturze a danymi w dowodzie rejestracyjnym, np.: jeśli nastąpiła zmiana siedziby firmy leasingowej).

Mając powyższe dokumenty, wystarczy dołączyć dowód rejestracyjny i tablice rejestracyjne, a następnie wypełnić odpowiedni wniosek w wydziale komunikacji, który zamyka proces rejestracji. Niezbędne jest, aby auto posiadało aktualne badania techniczne.